Výstava
06.11.2009

Tři měsíce je otevřená výstava "Psí život" v Pardubicích ve VČ muzeu. Je zde prezentována činnost psů u policie, záchranářů a canisterapie v Pardubickém kraji. Každá složka, která vystavuje má v určené dny besedy - prezentaci činnosti a to hlavně pro děti.

Budete-li mít letos na podzim cestu do Pardubic, určitě si nenechte ujít zajímavou výstavu "Psí život" instalovanou v prostorách pardubického zámku. Zde budete moci nahlédnout do historie chovu psů v Čechách od nejstarších archeologických nálezů až po současnost.

V rámci této výstavy probíhá cyklus přednášek a praktických ukázek využití psů, které jsou určeny pro širokou veřejnost a především pro děti - žáky základních škol. Kromě služebních policejních a záchranářských psů-kolegů, jsme se s ukázkou canisterapeutické činnosti zúčastnili i my, členové skupiny CANTES o.s. Polička.

Na přednášce konané 16.10. se sešly děti ze 2. a 4.třídy. Dozvěděly se o tom, co je canisterapie a promítli jsme jim několik obrázků, aby si dokázaly představit, jak to vše vypadá v praxi. Nejlepší zážitek pro ně ale byl, když si mohly samy terapii vyzkoušet. Mohly si pejska učesat, pohrát si s ním, pomazlit se, lehnout si k němu, no a jako vždy- největší úspěch mělo piškotování. V následujícím neformálním povídání jsme společně probrali základní zásady péče o naše chlupaté kamarády, jak se chovat např. k zatoulaným či volně pobíhajícím psům a spoustu dalších věcí.

Upřímně řečeno, byli jsme překvapeni hloubkou znalostí u takto malých dětí. Určený čas utekl jako voda a děti se s námi nemohly rozloučit. Myslím, že hodně rodičů potom doma veselo! Všichni totiž chtěly mít doma takového pejska, jakého právě poznaly. Štěňat labradora asi v Pardubicích brzo přibude. Romana, Martin a Nikolas.

Další beseda s žáky čtvrtých a šestých tříd proběhla 27.10. Přednáška se zkrátila na minimum, aby si děti mohly navazovat kontakty se psy. Tento den přišli pejsci dva. Velšterier Helda a mohutný Německý ovčák Blesk. Prováděly se výkony patřící do jemné a hrubé motoriky. Česání a kartáčování psa, nasazování obojků a připínání vodítek s následujícím cvikem z hrubé motoriky a to vodění psa. Pro možnost vystřídání všech se vodili psi na třech vodítkách.

Do hrubé motoriky patřilo i podlézání a překračování psů. Děti prolezly tunelem, následovalo podlézáni velkého psa a překročení malého. Takto provedenou dráhu by děti prováděly dlouho. Ještě se provádělo za značné radosti pokládání dětí hlavami na psy. O tak zvané granulování – piškotování byl také velký zájem. Děti si lehly na záda na předem připravenou deku. Následovalo položení pamlsků na děti a povel psovi, který začal z dětí pamlsky sbírat. Malý pes nebral ohledy a našel si nejkratší cestu po ležících dětech, což vyvolávalo velké veselí. Čas byl vymezen a samozřejmě hodně překročen. Máme určené dny na prezentaci canisterapie a tak se do poloviny ledna 2010 setká s canisterapeutickými pejsky mnoho dětí. Canisterapeutický pes není na dělání šrámů na lidském těle, ale na vylepšování psychiky, přinášení radosti. Smích a rozzářená očka i zapojení školní výuky u zdravých i postižených dětí.

Skupina CANTES o.s. Polička provádí canisterapii v pěti krajích ČR, ale převážně v Pardubickém kraji. Je mnoho těch kterým canisterapie může pomáhat. Bohužel stále málo těch co pomáhat chtějí. Canisterapie pomáhá od kojenců až po starší seniory. Pomalu se začíná uznávat canisterapie jako prospěšná činnost a ne šarlatánství.

Často slyšíme od rodičů nebo personálu zařízení, kam chodíme canisterapii vykonávat, že to je zázrak. Vhání to často přítomným slzy do očí. Přivezou ve vozíku lidský, pokřivený uzlíček. Prvních 15 minut je působení energie psa na postižené vidět v uvolňování křečí. Oči se vrací na správné místo a místo jen bělma tam jsou oči. Začíná podle rodičů zázrak. Celé tělo se uvolňuje a z toho uzlíčku začíná být malý človíček, který i když nemluví, tak z něj vyzařuje radost a spokojenost. Stává se, že matka vykřikne "to není možné, to dosud nikdy neudělal". Jistě takové výsledky jsou pro ty co canisterapii vykonávají mzdou za práci. Proto členové CANTES o.s. vykonávají činnost za mzdu, která se skládá z radosti, a úspěchů které canisterapie přináší.