Akce ve Svojanově v hotelu MONIKA
08.09.2010

Zatažená obloha se na neděli 5.května nehodí. Je to totiž den, kdy Ylona Okáčová se svým zlaťákem Badym, Jana Pakostová s dalším zlaťákem jménem Basco a já (Zdenda Tauer - pozn. red.) přijíždíme za dětmi z adaptovaných rodin do Svojanova.

Jako by slunéčko poznalo, že se jedná o akci pro děti a případně i pro adoptivní rodiče (které však čekají i další povinnosti jako přednáška z psychologie a další).
Nejdříve zjišťujeme vztah dětí ke psům. Ty pak rozdělujeme do dvou skupin. Každá má "svého" psa a pracují odděleně. Začíná program, který si řídí členky skupiny CANTES o.s. Polička. Děti se zajisté nenudí a až na výjimky se zapojují všichni. Jemná motorika, česání a kartáčování psa, nasazování obojku, připínání vodítka, hlazení a mazlení se s psem. Hrubá motorika pak ve formě podlézání a překračování psů. Dalším úkolem bylo správně ukázat části těla psa.

Děti (až na pár vyjímek) brzy ztrácí obavu ze psů, proto se bez obav pokládají hlavičkami na ležící pejsky. Po skončení výkonů uvnitř hotelu připínají děti pejskům vodítka (vždy skupina dětí) a jde se na procházku do okolí. Při procházce se děti ve vedení psů střídají a to i děti bázlivé, které se cítí ve skupině ostatních dětí i dospělých odvážně a pejsky pomalu hladí. Po více než hodině se loučíme a za mávání dětí na rozloučenou odjíždíme.

Toto však nebyla jediná akce členů skupiny. Dalších čtyřech akcí pro děti i dospělé se zúčastní v září Mgr. Anna Konopáčová, Marie Vonášková, Alena Srbková, Dagmar Kynclová, Jana Pucherová a opět Ylona Okáčová. Některé členky i s více psy.

Tyto členky si rozhodně zaslouží poděkování za to, že propagují skupinu CANTES o.s. Polička i mimo své další pravidelné provádění canisterapie v různých zařízeních, kam docházejí.

Děkují všem, kdo se snaží svojí činností podpořit canisterapii a také skupinu Polička. Doufám, že se brzy dozvíme i o aktivitě dalších členů. Pokud se podobných akcí zúčastníte, určitě nám o tom napište, ať je patrná veškerá činnost našich členů. Na viděnou při dalších naplánovaných akcích, kde opět budeme přinášet radost divákům a to hlavně dětem.

Zdeněk Tauer