Eliška a Barunka - Denní stacionář Polička
11.04.2012

S Barunkou jsme začali navštěvovat Denní stacionář v Poličce, kde jsou lidé s lehkým nebo středně těžkým mentálním postižením.
Je to trochu jiné než to, co děláme v domově důchodců. Ale podstata je samozřejmě stejná. :-)

První návštěva byla seznamovací. Každý se představil, my jsme vyprávěli, co všechno děláme, co canisterapie obnáší, pak následovalo povídání o psech (co všechno potřebují, jak se o ně starat...), také jsme předvedli, jak se polohuje a nakonec jsme hráli hru.

Do pytle se daly různé předměty, které jsme ukazovali při povídání o psech (např. kartáč, hračky, misku, obojek...), ty potom klienti poslepu vytahovali a podle hmatu určovali, co to je. Za odměnu mohli dát Barče piškot nebo ji po hře vyčesat.

Při druhé návštěvě nás už vítali s ohromnou radostí. Dostali jsme keramickou misku s Barčiným jménem – jejich vlastní výtvor. :-) Také měli už připravené dobroty. Nejprve se všichni s Barunkou řádně přivítali, potom jsme uspořádali skupinovou „procházku“. Někdo Barče nasadil obojek, jiný zase připnul vodítko a pak jí šli ukázat, kde co ve stacionáři je. Po návratu do společenské místnosti každý dostal kartáč a česal.

Následovala hra. Klientům jsme zavázali oči a oni poslepu ukazovali a pojmenovávali části Barčiného těla. Také, kdo chtěl, zkusil ji podlézt nebo překročit. U toho se všichni moc nasmáli. Na závěr přišlo slibované focení. Snažíme se, aby žádná z návštěv nebyla stereotypní a aby každá z nich byla jak přínosná, tak zábavná. :-)

Eliška Švihlová